APARTMAN YÖNETİCİ NASIL SEÇİLİR ?

   Toplu yaşam alanlarında; asansör, bina temizliği, merdiven lambaları, giderler, faturalar kat maliklerini zorlayan ortak alan giderleridir. Apartmanda yaşayanlar genellikle bu gibi konularla ilgilenmek istemezler. Binada ilgilenecek, genellikle emekli olan bir kişinin üstüne yıkmak isterler.

 Apartmanlarda ortak alan giderlerinin ödenmesi, bina temizlik ve düzeninin sağlanması önemlidir. Devletimiz, Kat Mülkiyeti Kanunu ile apartman yönetimini bir düzene bağlamıştır. Buna göre 8 ve daha fazla dairesi olan binalarda yönetici atanması mecburidir.

 Apartman yöneticisi, Kanun ve kat maliklerinden aldığı yetkiyle ortak alanların temizliği, arıza ve sorunların giderilmesi, faturaların ödenmesi, aidatların düzenli toplanması gibi konularda çalışmalar yapar.

 Apartman Yöneticisi Nasıl Seçilir?

 Apartman yöneticisinin nasıl seçileceği yine Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 34. maddesinde açıklanmıştır. Buna göre binada 8 veya daha fazla daire bulunuyorsa, kat malikleri kendi aralarında birini yönetici olarak seçebiliyorlar. Seçim, gönüllü olan kişi veya yönetici olması istenen kişi üzerine yapılıyor. Yönetici oy fazlalığıyla seçiliyor. Kat malikleri kendi aralarında bir yönetici seçemedikleri veya yönetimin daha profesyonel olmasını istediklerinde dışarıdan bir yönetim atayabiliyorlar.

 Apartman yönetim kurulu 3 kişiden oluşuyor. Bunlar; yönetici, denetleyici ve saymandır. Yönetici, kat maliki veya kiracı olabiliyor. Fakat denetleyicinin mutlaka kat maliki olması gerekiyor.