APARTMANDA OTOPARK PAYLAŞIMI NASIL OLMALI?

Site, bina veya apartmanlarda sıkça karşılaşılan sorunlardan biriside otopark sorunudur. Bu konu çok tartışmalı olduğu gibi zaman zaman kavgalara bile konu olmuştur. Özellikle büyük kentlerde sıkça rastlanan bu durumu çözmenize ışık tutacak bilgileri sizinle paylaşalım.

Bir dairenin kaç araçlık otopark hakkı vardır? Otopark dağılımı neye göre yapılmaktadır?

Otoparklar binaların ortak kullanım alanlarıdır. Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre de ortak kullanım alanları arsa payı oranında kullanılmalıdır. Örneğin ; 10 dairelik bir apartmanda 10 otopark yeri var ise arsa payı 1 olan her daire için 1 otopark hakkı vardır.

Otopark sayısı daire sayısından büyük ise ;

Örneğin otopark sayınız 13 ve daire sayınız 10 olduğunu varsayalım. Bu durumda kat malikleri genel kurul toplantısında yine arsa payı oranında bir dağıtım yapılır. Otopark ve daire sayısına göre bir dairenin birden fazla otopark hakkına sahip olması olasıdır.

Otopark sayısı daire sayısından küçük ise;

En çok sorunun yaşandığı durumdur. Örneğin; otopark sayınız 7 ve 10 dairelik bir apartmanınız var. Bu durumda 3 araç dışarıda kalacaktır. Bu durumda yine kat malikleri genel kurul toplantısında bir dağılım yapılır. Dışarıda kalacak 3 araç oylama, kura veya sıralama (her yıl 3 araç) yöntemlerinden biri ile belirlenebilir. Ancak yine büyük kentlerde araçların dışarıda kalması tehlike arz ediyor ise apartmana yakın bir ücretli otoparka yönlendirilip otopark ücretlerinin apartman yönetim giderlerine dahil edilebilir.