KAPICI DAİRESİ KİRAYA VERİLİR Mİ?

Normal şartlar altında apartman içerisindeki görevli dairesi kiraya verilemez ve bunun yapılması da doğru değildir. Bina yönetim şekli olarak alınan kararlarda kapıcı dairesinin gideri ihtiyaçları yönetim tarafından karşılanır.  

Nadir olarak apartman içerisinde bulunan kapıcı daireleri belirli durumlarda kiraya verilme ihtimali bulunmakta.

Apartmanda yönetim kapıcı çalıştırmama kararı almış ise bu durum kanuna dayalı olarak sürdürülebilir. Binalarda uygulanan kanun ve kurallar çerçevesi altında kapıcı dairesinin boş kalması önlenebilir.

Apartman Bu Kararı Nasıl Almalı?

Toplu olarak değerlendirme sonucu birçok durum gerçekleşmektedir. Daire sayısının yüzde elli bir oranında karar alınıp bu yönde devam etmesi bina sakinlerinin belirlemesi ile olmaktadır.

Günümüzde birçok binada kapıcı dairesi kiraya verilmektedir. Bu sistemin olması bina  yönetiminin aldığı karar ile olmaktadır. Gider ve masraf konusunda alınan kararlar çerçevesinde kapıcı dairesi boş ve kapıcı çalıştırılmayacak ise daire kiraya verilebilmektedir. Bunun yanı sıra kapıcı dairesi temizlik hizmeti karşılığı temizlik hizmetini yapacak olan kişiye tahsis edilmektedir. Bu sistemsel işleyişin net şekilde ortaya çıkabilmesi için yönetim ilgili kararları oy birliği ile almaktadır. Bundan sonraki işleyiş binanın yönetiminin aldığı kararlar çerçevesinde devam edecektir.