Asansör bakım ve onarım masraflarına alt katta oturanlar katılır mı?

Bina yönetim planlarında alt kat sahipleri asansör bakım masraflarından muaftır gibi bir karar yoksa ödenmelidir. Bu sorunun cevabı için öncelikle bina yönetim planlarını incelemelisiniz. Bina yönetim planı bina içerisinde veya yöneticide değilse tapu dairesinden temin edilebilir. 

Bina Masraflarının Ödemesi Nasıl Yapılır? 

Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderleri bina sakinleri tarafından eşit şekilde paylaşılarak ödenmelidir. Ana gayrimenkul sigortaları ve tüm ortak yerlerin bakımları, geliştirilmesi, temizlenmesi ve onarım masrafları ile yönetici aylığı gibi ortak giderlere kendi payı oranında katılmak gerekmektedir. Mülk sahipleri herhangi bir sebepten ötürü bu masrafların ödemesinden kaçınamaz. 

Daireden oturan kişinin altı dükkan ve kullanımda değilse ısınma verimliliğini etkileyebilir. Bina yönetimine sorununuzu anlatarak toplantı isteyebilirsiniz. Ortak karar ile dükkanın tavanına ısı yalıtım yaptırabilirsiniz. Ayrıca evinizdeki petekleri ortak karar ile büyütebilirsiniz. Apartman altı dükkan yönetmeliği, yönetimle beraber alınan kararlar ve uygulamalardan ibarettir. Kat sahiplerinin katıldığı toplantıda beşte dördün kararını alarak istediğiniz değişiklikleri yaptırabilirsiniz. 

Kat Mülkiyeti kanununda, kat sahiplerinden birinin isteğine göre ısı yalıtımı, ısıtma sistemlerinin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat sahiplerinin sayı ve mülkiyet oranlarına göre vereceği kararlar doğrultusunda şekillenmektedir.

Kiracılardan ücret talep edilebilmesi için kira sözleşmesine bakılmalıdır. Aidat ve bakım, onarım, temizlik gibi ortak hizmetlerin paraları kiracılardan talep edilebilir.