AKILLI EVLER

Otonom sistemlerle ev sahibinin ihtiyaçlarını karşılayan ve kişisel zevklerine göre evi şekillendiren yapılara akıllı ev denir. Ev otomasyon sistemlerinin içeriğinde güvenlik sistemleri, elektrik kullanımı, evin iklimi, aydınlatma ve evdeki diğer elektronik eşyaların otomasyonu bulunur.

Akıllı evler, akıllı telefonlar aracılığıyla yönetilebilir. Otonom sistemlerle geliştirilmiş evler; sahiplerine zaman kazandırır, yaşama konfor katar, yakıt ve güç konusunda enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı evler, senaryolandırma yöntemi ile evin birçok işini otomatik olarak yapabilir. Örneklendirmek gerekirse otomasyon garaj sistemleri aracınızı tanıyarak garaj kapısını otomatik olarak açabilir. Akıllı cihazlara verdiği komutlarla onları sizin geliş ya da uyanma saatinizde etkilenleştirebilir. Evinizin sıcaklığını istediğiniz aralığa göre ayarlayabilir.

Akıllı evlerde hareket sensörleri ön plana çıkar. Bu senaryolandırma yönteminden farklı olarak evin sizin hareketlerinize anlık tepki vermesini sağlar. Odalara girdiğinizde aydınlatmanın otomatik olarak açılması, bu duruma bir örnektir.